پیش بینی قیمت پوند

به نقل از بانکداران ۲۴ (Banker)،پوند بعد از اعلام نتایج همه پرسی ۲۳ ژوئن انگلیس، هفته بی ثباتی را پشت سر گذاشته است. چنین سیری به هحتمال زیاد باز هم در سه ماهه سوم اتفاق خواهد افتاد، به این دلیل که سایه بریگزیت هنوز هم بر اقتصاد انگلیس سنگینی می‌کند و بانک مرکزی انگلیس را مجبور می سازد سیاست تسهیل پولی را توسعه دهد.

 

پوند هفته گذشته را با ۲.۳ درصد کاهش در مقابل دلار آمریکا به اتمام رساند و نتوانست موقعیت بهتری که در پیش گرفته بود را ثابت نگاه دارد. با این وجود ارز انگلیس از یک اُفت غیرقابل انکاری به صورت ثابتی در لول رو به کاهشی متوقف شد. ارزش پوند در قبال دلار در این هنگام ۱۳.۲ درصد از سطح ۱.۵۰ دلار که بعد از اتمام همه پرسی در ۲۳ ژوئن در آن وجود داشت، پایین تر آمده  است.

به نقل از ایسنا،پوند بعد از اینکه معلوم گشت طرفداران ترک اتحادیه اروپا در همه پرسی به پیروزی رسیدند به پایین‌ترین سطح در ۳۱ سال اخیر افول پیدا کرد و تحلیلگران ارز معتقدند که پوند در هفته‌های پیش رو به سطح پایینتری می رسد.

طبق گزارش فایننشیال تایمز، تجدید سیر افولی پوند بعد از اظهارات روز پنج شنبه مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس نشان دهنده این است که به چه صورت هر نوع نجات قیمت این ارز با آمار منفی یا نظرات صاحبین امر خنثی می شود. کارنی مدعیست بانک مرکزی انگلیس برای در امان قرار دادن اقتصاد در قبال تبعات بریگزیت، قیمت های بهره را پایین می آورد.

به نقل از راجر هالام، مدیر سرمایه‌گذاری ارزها در شرکت مدیریت سرمایه جی پی مورگان، نرخ کاهش ارزش پوند به شرایط اقتصاد انگلیس در زمان بعد از بریگزیت و رابطه اش با شرکای تجاری مخصوصا اروپا وایسته است.

در بین ۳۶ کارشناس ارز که در نظرسنجی بلومبرگ وجود داشتند، ۳۲ نفر بر این باورند پوند سال ۲۰۱۶ را در سطح ۱.۳۰ دلار یا کمتر از آن به سر ببرد و فقط دو نفر افزایش این ارز از سطح فعلی را پیش‌بینی کردند.

با اینکه این پیش بینی‌ها امکان دارد نشانه نبود اعتماد به اقتصاد انگلیس در دوران بعد از بریگزیت و اقدام بانک مرکزی این کشور باشد. ولی افول پوند صادرات انگلیس را کم هزینه تر می سازد  و تا به حال کمک کرده شاخص FTSE۱۰۰ از ریزش که بعد از اعلام نتایج همه پرسی به خود گرفته بود، وضعیت بهتری به خود گیرد.

ضمن آنکه دگرگونی هایی که در پی استعفای دیوید کامرون از نخست وزیری، برای گزینش نخست وزیر آتی انگلیس در جریان است از جانب سرمایه گذاران پیگیری می شود. در این میان تبلیغات نامزدهای نخست وزیر و مواضع آنها که خروج از اتحادیه اروپا را احتمتال دارد آسان تر یا سخت تر کند، بر حرکت قیمت پوند نقش بسزایی دارد.


لیست اخبار

Tehran

London

Dubai

Shanghai

New York

Tokyo