خرید پوند انگلستان و کاهش 20 درصدی

 

 با توجه به شرایطی که در حال حاضر ایجاد شده و ارزش پوند در مقایسه با ارزهای دیگر در انگلستان کمتر شده است، از سمت دیگر تورم در این کشور با سرعت زیاد که از نوامبر سال ۲۰۱۴ بوده سرعتش افزایش یافته و به بالاترین میزان خود رسیده است.

 

بر اساس گزارش هایی که از سایت های خبرگزاری مهر منتشر شده است ، مقدار ارقام و آمار رسمی نشان دهنده این موضوع می باشد که قیمت مواد مصرفی حدودا میزان یک درصد بالاتر از پیش‌بینی‌های انجام شده در ماه پیش افزایش قابل ملاحظه داشته است. اقتصاددانان این مورد را با در نظر گرفتن کاهش و نزول ۲۰ درصدی ارزش پوند را که در زمان رأی مردم انگلستان به خارج شدن از اتحادیه اروپا اتفاق افتاد، موردی با عنوان شروعی بر آغاز بالارفتن تورم دانسته اند.

توماس لاسکی، مدیر عامل سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در موسسه مدیریت دارایی آبردین دراین‌ زمینه معتقد است: «موضوعی که موجب نگرانی می گردد این است که در حال حاضر آمار ذکر شده تنها نشان دهنده قسمت اندکی از افت زیاد پوند استرلینگ می باشد و اثری از تحولات عظیم دوم پوند در آغاز این ماه در این آمار وجود ندارد.
بر اساس تورمی که در حال حاضر وجود دارد هدف‌ بانک انگلستان قبلا به این صورت بود که مقدار تورم دو درصدی را پشت سر بگذارد. مارک کارنی رییس این بانک معتقد است که اقتصاد انگلستان می‌تواند تا حدودی بالارفتن قیمت محصولات مصرفی را که به علت ارز ضعیف می باشد، تحمل کند. نظرسنجی بلومبرگ که از جمله کارشناسان اقتصاد است عنوان می کند که انتظار می رود که بانک انگلستان مقدار نرخ بهره را در ماه نوامبر کم کند.
جان ناگی، مدیر عامل سابق ارز خارجی بانک انگلستان در رسانه ها عنوان کرد که : «بعد از سال‌ها کوشش و موفق نشدن و دست نیافتن به میزان قیمت لازم، بانک انگلستان باید این اجازه را بدهد که ارزش ارز کمی افزایش یابد. رییس بانک انگلستان نمی تواند به وجود آمدن تورم را پیشگیری کند و این مورد بهتر شدن وضعیت اقتصاد شکننده انگلستان را با مسائلی مواجه می کند.

آمارگیران دولتی عنوان نموده اند که منتظر اثرات واضحی از تاثیر کاهش ارزش پوند هستند. دلیل اصلی بالارفتن تورم در ماه سپتامبر، افزایش قیمت لباس و هزینه‌های سوخت است. به همین علت دفتر آمار ملی عنوان می کند که کلیه اقلام مصرفی در انگلستان با بالارفتن قیمت مواجه نشدند و بالارفتن قیمت تنها در میان چندین کالای گوناگون و محدود نیز مشاهده شده است. مایک پرستوود رییس تورم در دفتر آمار ملی انگلستان در این ارتباط عنوان کرد که: «شواهد روشنی در این ارتباط موجود نمی باشد که کاهش ارزش پوند سبب افزایش قیمت اقلام مصرفی روزمره در انگلستان شده باشد.

تاریخ بروزرسانی:98/02/12


لیست اخبار