پیش بینی قیمت پوند

به گفته بانکداران ۲۴ (Banker)، پوند پس از مشخص شدن نتایج همه پرسی ۲۳ ژوئن انگلیس، هفته ناپایداری را پشت سر می گذارد. این گونه اتفاق به احتمال بالا دوباره در سه ماهه سوم رخ می دهد به علت اینکه سایه بریگزیت بازهم بر اقتصاد انگلیس قرار دارد و بانک مرکزی انگلیس را وادار می کند سیاست تسهیل پولی را گسترش دهد.

 

پوند در هفته گذشته با ۲.۳ درصد کاهش در برابر دلار آمریکا روبرو شد و نتوانست موقعیت مناسبی را که ایجاد کرده بود با ثبات نگه دارد. با این حال ارز انگلیس از یک کاهش انکار ناپذیری به طور ثابت در لول رو به کاهش از حرکت ایستاد. ارزش پوند در مقابل دلار در این زمان ۱۳.۲ درصد از سطح ۱.۵۰ دلار که پس از پایان یافتن همه پرسی در ۲۳ ژوئن در آن وجود داشت، کمتر شده است.

بنابر گزارش ایسنا، پوند پس از مشخص شدن این مورد که هواداران ترک اتحادیه اروپا در همه پرسی به پیروزی رسیده اند به کمترین میزان در ۳۱ سال اخیر نزول یافته و تحلیلگران ارز اعتقاد دارند که پوند در روزهای آتی به میزان پایینتری می رسد.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، روند مجدد نزولی پوند پس از صحبت های روز پنج شنبه مارک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلیس، مشخص می کند که چگونه هر گونه نجات قیمت این ارز با آمار منفی یا اظهارات صاحبین امر خنثی می گردد. کارنی ادعا می کند بانک مرکزی انگلیس به منظور ایجاد امنیت در اقتصاد در مقابل عواقب بریگزیت، میزان بهره را کاهش می دهد.

طبق گفته راجر هالام مدیر سرمایه‌گذاری ارزها در شرکت مدیریت سرمایه جی پی مورگان، میزان کم شدن ارزش پوند به شرایط اقتصاد انگلیس در هنگام پس از بریگزیت و ارتباطش با شرکای تجاری به ویژه اروپا بستگی دارد. 

در میان ۳۶ کارشناس ارز که در نظرسنجی بلومبرگ حضور داشتند، ۳۲ نفر این عقیده را دارند که پوند در سال ۲۰۱۶ در سطح ۱.۳۰ دلار یا کمتر از آن قرار گیرد و تنها دو نفر بالارفتن نرخ این ارز را از سطح فعلی پیش‌بینی کردند.

لازم به ذکر است این پیش بینی‌ها ممکن است نشان دهنده عدم وجود اعتماد به اقتصاد انگلیس در دوران پس از بریگزیت و فعالیت بانک مرکزی این کشور باشد. اما کاهش نرخ پوند موجب شده صادرات انگلیس با هزینه کمتری صورت گیرد و تا به امروز کمک کرده شاخص FTSE۱۰۰ که پس از اعلام شدن نتایج همه پرسی دچار افت شده است در وضعیت مناسب تری قرار بگیرد.

همچنین تحولاتی که به دلیل استعفای دیوید کامرون از نخست وزیری به منظور انتخاب نخست وزیر آینده انگلیس ایجاد شده است از طرف سرمایه گذاران پیگیری می گردد. در این بین تبلیغات نامزدهای نخست وزیر و مواضع آنها که خارج شدن از اتحادیه اروپا را ممکن است راحت تر یا دشوارتر نماید در روند ارزش پوند نقش تاثیرگذاری می گذارد.

تاریخ بروزرسانی:98/02/09


لیست اخبار